FAQ

Często zadawane pytania

Tak, wszyscy są mile widziani. Nasze spotkania mają otwarty charakter i każdy może na nie przyjść. Nie trzeba być członkiem żadnego kościoła i nie ma wymogu aktywnego zaangażowania w elementy spotkania, tj. śpiew, czy modlitwa. Można po prostu usiąść i być obserwatorem, słuchaczem. Musicie jednak wiedzieć, że dla gości mamy przygotowany mały prezent, który chcielibyśmy Wam podarować – nie bądźcie tym zaskoczeni. Po spotkaniu zapraszamy na dobrą kawę, herbatę i poczęstunek.

Nasz budynek znajduje się pod adresem Aleja Grunwaldzka 229 koło stacji benzynowej BP. Jest to duży budynek usługowy składający się z 3 części: w 1. części – najbliżej stacji – znajduje się centrum zabaw dla dzieci Loopy’s World, w środkowej części sklep AutoLand, a w trzeciej znajdziecie wejście do naszego budynku. W witrynie stoją rollupy, które pomogą zlokalizować właściwe drzwi. Po wejściu schodami na górę, salę nabożeństw znajdziesz po prawej stronie.

Na miejscu są 2 parkingi. Pierwszy – mniejszy – przed budynkiem, oraz duży za budynkiem. Nie płać za postój w parkometrze. Po wejściu do naszego lokalu znajdziesz tablet, w którym wpisać możesz numer rejestracyjny auta, a otrzymasz 2 godziny bezpłatnego parkowania.

Nasze spotkania zaczynają się o godzinie 10:45 wspólnym śniadaniem w formie koktajlowej i odbywają się w bardzo luźnej atmosferze. Jeżeli nie masz ochoty brać w nim udziału, oficjalną część rozpoczynamy o godzinie 11:15. Bądź więc kilka minut wcześniej.

Nasze spotkanie trwa zwykle od 70-80 minut. Nabożeństwa baptystyczne nie mają charakteru liturgicznego, więc nie przejmuj się jeżeli nie wiesz jak masz się zachować – możesz po prostu siedzieć, słuchać i obserwować.

Nabożeństwa są prowadzone w prosty i zrozumiały sposób. Elementami, które na pewno będą częścią spotkania:

  • czytanie fragmentów Pisma Świętego
  • modlitwa – często modlimy się na głos własnymi słowami, lub też w ciszy. Dziękujemy Bogu, wywyższamy Go, przynosimy nasze troski i prośby.
  • kazanie – nazwa naszego kościoła to EXE skrót od greckiego słowa egzegeza (stgr. ἐξήγησις) dosłownie oznaczającego wyjaśnianie, albo wyprowadzenie znaczenia z tekstu. W sensie technicznym egzegeza to krytyczna interpretacja tekstów mająca na celu odkrycie znaczenia nadanego tekstowi przez autora. Egzegeza jest zarówno nauką jak i sztuką, ponieważ nie zawsze da się jednoznacznie odczytać znaczenie
    niektórych przenośnych wypowiedzi. W takim przypadku posługujemy się zasadą, mówiącą o tym, że jaśniejsze fragmenty Pisma winny być podstawą do interpretowania tych mniej jasnych, albo po prostu Pismo tłumaczy Pismo. Jest to najważniejszy element nabożeństwa, gdyż bardzo poważnie podchodzimy do tekstu Biblii. Chcemy, by nasze przekonania ukształtowane były przez Biblię, a do tego niezbędna jest ich właściwa interpretacja.
  • Po nabożeństwie nie rozchodzimy się od razu, ale staramy się spędzić ze sobą trochę czasu rozmawiając przy kawie, herbacie i ciastku. Od czasu do czasu jemy wspólny obiad.

Nie mamy wymaganego dresscode’u. Kiedy przyjdziesz na nabożeństwo, zobaczysz mężczyzn, kobiety i dzieci ubranych w różnorodne stroje, począwszy od jeansów, a kończąc na garniturach i sukienkach. Niemniej jednak większość osób odnajduje się gdzieś pośrodku, ubierając codzienny elegancki strój.

Prosimy jedynie, aby ubierać się tak, by nie przyciągać uwagi innych na swoją osobę lub strój.

Tak, mamy chwilę w trakcie trwania spotkania gdzie zbieramy dobrowolną darowiznę na funkcjonowanie naszego kościoła. Jesteśmy wdzięczni za każde pieniądze, ale każdy sam decyduje, czy chce wziąć w tym udział.

Tak, oczywiście. W trakcie trwania nabożeństwa (w roku szkolnym) mamy specjalne lekcje dla dzieci. Są też pokoje dla rodziców z małymi dziećmi, gdzie spokojnie można usiąść i obejrzeć transmisję.

Nie martw się tym. Na miejscu na pewno możesz liczyć na pomoc, serdeczność i na to, że ktoś podejdzie do Ciebie by co najmniej się przywitać.