FAQ

Często zadawane pytania

Tak, wszyscy są mile widziani. Nasze spotkania mają otwarty charakter i przyjść może na nie każdy. Nie trzeba być członkiem kościoła baptystycznego i nie ma wymogu aktywnego zaangażowania w elementy spotkania, tj. śpiew, czy modlitwa. Można po prostu usiąść i być obserwatorem, słuchaczem. Musicie jednak wiedzieć, że gości mamy przygotowany mały prezent, który chcielibyśmy Wam podarować – nie bądźcie tym zaskoczeni. Po spotkaniu zapraszamy na dobrą kawę, herbatę i poczęstunek.

Nasz budynek znajduje się pod adresem Aleja Grunwaldzka 229 koło stacji benzynowej BP. Jest to duży budynek usługowy składający się z 3 części: w 1 części – najbliżej stacji – znajduje się centrum zabaw dla dzieci Loopy’s World, w środkowej części sklep AutoLand i w trzeciej znajdziecie wejście do naszego budynku. W witrynie stoją rollupy, które pomogą zlokalizować właściwe drzwi. Wchodząc na górę schodami sala nabożeństw znajduje się po prawej stronie.

Na miejscu znajdziecie 2 parkingi. Pierwszy – mniejszy – przed budynkiem, oraz duży za budynkiem. Nie płać za postój w parkometrze. Po wejściu do naszego lokalu znajdziesz tablet, w którym wpisać możesz numer rejestracyjny auta i 2h parkowania będziesz mieć bezpłatne.

Nasze spotkania zaczynają się o godzinie 10:45 wspólnym śniadaniem w formie koktajlowej i odbywają się w bardzo luźnej atmosferze. Jeżeli nie masz ochoty brać w nim udziału oficjalną część rozpoczynamy o godzinie 11:15. Bądź więc kilka minut wcześniej.

Nasze spotkanie trwa zwykle od 70-80 minut. Nabożeństwa baptystyczne nie maja charakteru liturgicznego więc nie przejmuj się jeżeli nie wiesz jak masz się zachować – możesz po prostu siedzieć, słuchać i obserwować.

Nabożeństwa są prowadzone w prosty i zrozumiały sposób. Elementami, które na pewno będą częścią spotkania:

  • czytanie fragmentów Pisma Świętego
  • modlitwa – często modlimy się na głos własnymi słowami, lub też w ciszy. Dziękujemy Bogu, wywyższamy Go, przynosimy nasze troski i prośby.
  • kazanie – nazwa naszego kościoła to EXE skrót od greckiego słowa egzegeza (stgr. ἐξήγησις) dosłownie oznaczającego wyjaśnianie, albo wyprowadzenie znaczenia z tekstu. W sensie technicznym egzegeza to krytyczna interpretacja tekstów mająca na celu odkrycie znaczenia nadanego tekstowi przez autora. Egzegeza jest zarówno nauką jak i sztuką, ponieważ nie zawsze da się jednoznacznie odczytać znaczenie
    niektórych przenośnych wypowiedzi. W takim przypadku posługujemy się zasadą, mówiącą o tym, że jaśniejsze fragmenty Pisma winny być podstawą do interpretowania tych mniej jasnych, albo po prostu Pismo tłumaczy Pismo. Jest najważniejszy element nabożeństwa chcemy w ten sposób podkreślić, że bardzo poważnie podchodzimy do tekstu Biblii. Chcemy, by nasze przekonania ukształtowane były przez Biblię, a do tego niezbędna jest ich właściwa interpretacja.
  • Po nabożeństwie nie rozchodzimy się od razu, ale staramy się spędzić ze sobą trochę czasu rozmawiając przy kawie, herbacie i ciastku. Od czasu do czasu jemy wspólny obiad.

Nie mamy wymaganego dresscode’u. Kiedy przyjdziesz na nabożeństwo zobaczysz mężczyzn, kobiety i dzieci ubranych w różnorodne stroje, począwszy od jeansów, a kończąc na garniturach i sukienkach. Niemniej jednak większość osób odnajduje się gdzieś pośrodku, ubierając codzienny elegancki strój.

Tym o co jedynie prosimy jest, aby ubierać się tak, by nie przyciągać uwagi innych na swoją osobę lub strój.

Tak, mamy chwilę w trakcie trwania spotkania gdzie zbieramy dobrowolną kolektę na funkcjonowanie naszego kościoła.

Tak, oczywiście. W trakcie trwania nabożeństwa (w roku szkolnym) mamy specjalne lekcje dla dzieci. Są też pokoje dla rodziców z małymi dziećmi gdzie spokojnie można usiąść obejrzeć transmisję.

Nie martw się tym. Na miejscu na pewno możesz liczyć na pomoc, serdeczność i na to, że ktoś podejdzie do Ciebie by co najmniej się przywitać.