Widzimy się w niedzielę w EXE?

Cieszymy się, że zastanawiasz się nad odwiedzeniem naszego kościoła! Rozumiemy, że pierwsze nabożeństwo w nowej wspólnocie może się wiązać z różnymi pytaniami, dlatego tutaj znajdziesz najważniejsze informacje na temat uczestnictwa w niedzielnym nabożeństwie.

Godziny nabożeństw

Nasze niedzielne nabożeństwo zaczyna się o 11:15, ale zapraszamy też wszystkich odwiedzających na śniadanie o 10:45. To doskonały czas, aby się spotkać z innymi osobami ze wspólnoty, porozmawiać i nawiązać nowe znajomości, trochę się rozejrzeć przed nabożeństwem i zadać dodatkowe pytania.

lokalizacja kościół exe kościół chrześcijan baptystów Gdańsk

Lokalizacja

Nasze nabożeństwa odbywają się w Gdańsku przy Al. Grunwaldzka 229 na pierwszym piętrze.

Dojazd do budynku jest bardzo prosty. Dojeżdżają tam tramwaje, autobusy (przystanek Strzyża), oraz kolejka podmiejska (przystanek Gdańsk Zaspa).

Jeżeli wybierasz się do nas samochodem, przed budynkiem jest bezpłatny parking.

Co dzieje się podczas nabożeństwa?

Podczas naszych nabożeństw śpiewamy pieśni, których słowa są wyświetlane na ekranie, aby każdy mógł śpiewać razem z nami. Słuchamy także budujących przesłań opartych na Piśmie Świętym.

Po nabożeństwie zapraszamy na wspólne rozmowy i kawę. Jest to nas bardzo ważna część nabożeństwa, kiedy możemy się lepiej poznawać i budować wartościowe relacje.

Program dla dzieci

W trakcie nabożeństwa oferujemy dedykowany program dla dzieci, prowadzony przez wykwalifikowanych nauczycieli. Żeby wziąć w nim udział wystarczy od razu po przyjściu podejść z dzieckiem lub dziećmi do sali, która znajduje się [____].

W ramach zajęć dzieci poznają historie biblijne oraz uczą się, jak nawiązać relację z Jezusem na swoim poziomie. Zapewniamy radosne i zachęcające lekcje w miłej atmosferze.

Często zadawane pytania

Tak, wszyscy są mile widziani. Nasze spotkania mają otwarty charakter i przyjść może na nie każdy. Nie trzeba być członkiem kościoła baptystycznego i nie ma wymogu aktywnego zaangażowania w elementy spotkania, tj. śpiew, czy modlitwa. Można po prostu usiąść i być obserwatorem, słuchaczem. Musicie jednak wiedzieć, że gości mamy przygotowany mały prezent, który chcielibyśmy Wam podarować – nie bądźcie tym zaskoczeni. Po spotkaniu zapraszamy na dobrą kawę, herbatę i poczęstunek.

Nasz budynek znajduje się pod adresem Aleja Grunwaldzka 229 koło stacji benzynowej BP. Jest to duży budynek usługowy składający się z 3 części: w 1 części – najbliżej stacji – znajduje się centrum zabaw dla dzieci Loopy’s World, w środkowej części sklep AutoLand i w trzeciej znajdziecie wejście do naszego budynku. W witrynie stoją rollupy, które pomogą zlokalizować właściwe drzwi. Wchodząc na górę schodami sala nabożeństw znajduje się po prawej stronie.

Na miejscu znajdziecie 2 parkingi. Pierwszy – mniejszy – przed budynkiem, oraz duży za budynkiem. Nie płać za postój w parkometrze. Po wejściu do naszego lokalu znajdziesz tablet, w którym wpisać możesz numer rejestracyjny auta i 2h parkowania będziesz mieć bezpłatne.

Nasze spotkania zaczynają się o godzinie 10:45 wspólnym śniadaniem w formie koktajlowej i odbywają się w bardzo luźnej atmosferze. Jeżeli nie masz ochoty brać w nim udziału oficjalną część rozpoczynamy o godzinie 11:15. Bądź więc kilka minut wcześniej.

Nasze spotkanie trwa zwykle od 70-80 minut. Nabożeństwa baptystyczne nie maja charakteru liturgicznego więc nie przejmuj się jeżeli nie wiesz jak masz się zachować – możesz po prostu siedzieć, słuchać i obserwować.

Nabożeństwa są prowadzone w prosty i zrozumiały sposób. Elementami, które na pewno będą częścią spotkania:

  • czytanie fragmentów Pisma Świętego
  • modlitwa – często modlimy się na głos własnymi słowami, lub też w ciszy. Dziękujemy Bogu, wywyższamy Go, przynosimy nasze troski i prośby.
  • kazanie – nazwa naszego kościoła to EXE skrót od greckiego słowa egzegeza (stgr. ἐξήγησις) dosłownie oznaczającego wyjaśnianie, albo wyprowadzenie znaczenia z tekstu. W sensie technicznym egzegeza to krytyczna interpretacja tekstów mająca na celu odkrycie znaczenia nadanego tekstowi przez autora. Egzegeza jest zarówno nauką jak i sztuką, ponieważ nie zawsze da się jednoznacznie odczytać znaczenie
    niektórych przenośnych wypowiedzi. W takim przypadku posługujemy się zasadą, mówiącą o tym, że jaśniejsze fragmenty Pisma winny być podstawą do interpretowania tych mniej jasnych, albo po prostu Pismo tłumaczy Pismo. Jest najważniejszy element nabożeństwa chcemy w ten sposób podkreślić, że bardzo poważnie podchodzimy do tekstu Biblii. Chcemy, by nasze przekonania ukształtowane były przez Biblię, a do tego niezbędna jest ich właściwa interpretacja.
  • Po nabożeństwie nie rozchodzimy się od razu, ale staramy się spędzić ze sobą trochę czasu rozmawiając przy kawie, herbacie i ciastku. Od czasu do czasu jemy wspólny obiad.

Nie mamy wymaganego dresscode’u. Kiedy przyjdziesz na nabożeństwo zobaczysz mężczyzn, kobiety i dzieci ubranych w różnorodne stroje, począwszy od jeansów, a kończąc na garniturach i sukienkach. Niemniej jednak większość osób odnajduje się gdzieś pośrodku, ubierając codzienny elegancki strój.

Tym o co jedynie prosimy jest, aby ubierać się tak, by nie przyciągać uwagi innych na swoją osobę lub strój.

Tak, mamy chwilę w trakcie trwania spotkania gdzie zbieramy dobrowolną kolektę na funkcjonowanie naszego kościoła.

Tak, oczywiście. W trakcie trwania nabożeństwa (w roku szkolnym) mamy specjalne lekcje dla dzieci. Są też pokoje dla rodziców z małymi dziećmi gdzie spokojnie można usiąść obejrzeć transmisję.

Nie martw się tym. Na miejscu na pewno możesz liczyć na pomoc, serdeczność i na to, że ktoś podejdzie do Ciebie by co najmniej się przywitać.

Chcę przyjść w niedzielę