Nabożeństwo zboru EXE z wieczerzą Pańską w Strefie Inspiracji

Kościół EXE jest częścią Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej.
Kochamy Boga. Kochamy Jego Słowo. Czytamy je i rozmawiamy o tym, czego możemy się nauczyć, śmiejemy się, śpiewamy, chcemy też służyć sobie nawzajem i innym – tak jak Jezus. Chcemy, by również ci, którzy nie należą do naszej wspólnoty, mogli doświadczać, czym jest Ewangelia. Dlatego serdecznie zapraszamy. Pamiętaj: „Kościół to ludzie”.
Więcej o Kościele Baptystów w RP

Skąd nazwa „EXE”?

„EXE” to skrót od greckiego słowa „egzegeza” (stgr. ἐξήγησις) dosłownie oznaczającego wyjaśnianie, albo wyprowadzenie znaczenia z tekstu.

Przeciwieństwem egzegezy jest tzw. „eisegeza”. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy ktoś sam przypisuje tekstowi znaczenie, jakie chciałby, by studiowany tekst posiadał. W takim przypadku zamiast „odczytać” znaczenie z danego tekstu „wczytuje” swoje poglądy do tego to, co czyta.

W sensie technicznym egzegeza to krytyczna interpretacja tekstów mająca na celu odkrycie znaczenia nadanego tekstowi przez autora. Egzegeza jest zarówno nauką jak i sztuką ponieważ nie zawsze da się jednoznacznie odczytać znaczenie niektórych przenośnych wypowiedzi. W takim przypadku posługujemy się zasadą mówiącą o tym, że jaśniejsze fragmenty Pisma winny być podstawą do interpretowania tych mniej jasnych, albo po prostu „Pismo tłumaczy Pismo”.

Chcemy w ten sposób podkreślić, że bardzo poważnie podchodzimy do tekstu Biblii. Chcemy, by nasze przekonania ukształtowane były przez Biblię, a do tego niezbędna jest ich właściwa interpretacja. Wyjaśnianie znaczenia tekstu biblijnego stanowi nieodłączny element każdego kazania w czasie naszych spotkań. Ale dbamy też o to, by ten wykład był jak najbardziej praktyczny i by odpowiadał na praktyczne potrzeby, pytania a nawet zarzuty, jakie współczesna kultura podnosi przeciwko chrześcijaństwu.

Odrobina historii

Wspólnota Kościoła EXE powstała z inicjatywy Pierwszego Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Gdańsku. Do jej założenia oddelegowany został  pastor Robert Miksa po niemal 30 latach służby w tym zborze.

Pierwszy Zbór Baptystów w Gdańsku od wielu lat zaangażowany był w zakładanie nowych zborów w okolicy Trójmiasta, a nawet dalej: Zbór w Gdyni, Zbór w Toruniu, Drugi Zbór w Gdańsku, Zbór w Sopocie a także współpraca przy zakładaniu kilku innych zborów – to owoce tego zaangażowania.

Spotkanie założycielskie kościoła EXE odbyło się 23 lutego 2019 (zob. zdjęcia poniżej). Wziął w nim udział prezbiter Adam Gutsche jako przedstawiciel Rady Kościoła.

Decyzję o ustanowieniu Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów EXE w Gdańsku (bo tak brzmi pełna, oficjalna nazwa), Rada Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP podjęła 18 marca 2019 roku.

Pierwsze niedzielne spotkanie odbyło się 31 marca 2019 roku w „Strefie Inspiracji” w Galerii wnętrz „City Meble” w Gdańsku (Al. Grunwaldzka 211) po południu. Obecnie wspólnota kościoła EXE spotyka się w tym samym miejscu każdej niedzieli o godzinie 11:15 (cześć oficjalna). Wcześniej o 10:45 zapraszamy na wspólne śniadanie przy tzw. „szwedzkim stole”. Śniadanie jest bezpłatne! Serdecznie zapraszamy.

Dojazd do Galerii wnętrz „City Meble” jest bardzo łatwo łatwy. Dojeżdżają tam tramwaje, autobusy, kolejka podmiejska (Gdańsk Zaspa). „Strefa Inspiracji” jest kawiarnią, która znajduje się na pierwszym piętrze (są schody ruchome). Jest zupełnie neutralna w swoim wystroju, co sprawia, że nikt nie musi się obawiać, że nie będzie wiedział, jak się zachować.

Pastorem zboru jest Robert Miksa; mąż (Elżbiety) i ojciec trójki dorosłych już dzieci (Tomasza, Adama, Alicji).

Wsparcie finansowe

Jako wspólnota, utrzymujemy się wyłącznie z ofiar jego członków oraz osób zaprzyjaźnionych.
Jeżeli korzystasz z naszej służby (czy to wirtualnie czy w realu), albo po prostu podoba ci się to, co robimy i chciałbyś finansowo wesprzeć naszą działalność, będzie to dla nas dużą pomocą i powodem do radości i wdzięczności. Za wszelkie ofiary z góry serdecznie dziękujemy.

Tutaj znajdziesz kilka możliwości finansowego wsparcia naszej wspólnoty: exekosciol.pl/wsparcie/