Nabożeństwo zboru EXE z wieczerzą Pańską w Strefie Inspiracji

Kościół EXE jest częścią Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej.
Kochamy Boga. Kochamy Jego Słowo. Czytamy je i rozmawiamy o tym, czego możemy się nauczyć, śmiejemy się, śpiewamy, chcemy też służyć sobie nawzajem i innym …tak, jak Jezus. Chcemy, by również ci, którzy nie należą do naszej wspólnoty mogli doświadczać, czym jest Ewangelia. Dlatego serdecznie zapraszamy, bo kościół to ludzie.
Więcej o Kościele Baptystów w RP

Skąd nazwa „EXE”?

„EXE” to skrót od greckiego słowa „egzegeza” (stgr. ἐξήγησις) dosłownie oznaczającego wyjaśnianie, albo wyprowadzenie znaczenia z tekstu.

Przeciwieństwem egzegezy jest tzw. „eisegeza”. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy ktoś sam przypisuje tekstowi znaczenie, jakie czytelnik chciałby, by studiowany tekst posiadał.

W sensie technicznym egzegeza to krytyczna interpretacja tekstów mająca na celu odkrycie znaczenia nadanego tekstowi przez autora. Egzegeza jest zarówno nauką jak i sztuką ponieważ nie zawsze da się jednoznacznie odczytać znaczenie niektórych przenośnych wypowiedzi. W takim przypadku posługujemy się zasadą mówiącą o tym, że jaśniejsze fragmenty Pisma winny być podstawą interpretacji tych mniej jasnych.

Chcemy w ten sposób podkreślić, że bardzo poważnie podchodzimy do tekstu Biblii. Chcemy, by nasze przekonania ukształtowane były przez ich właściwą interpretację. Wyjaśnianie znaczenia tekstu biblijnego stanowi nieodłączny element każdego kazania w czasie naszych spotkań. Ale dbamy też o to, by ten wykład był jak najbardziej praktyczny i by odpowiadał na pytania i zarzuty, jakie współczesna kultura podnosi przeciwko chrześcijaństwu.

Odrobina historii

Wspólnota Kościoła EXE powstała z inicjatywy Pierwszego Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Gdańsku. Do jej założenia oddelegowany został  pastor Robert Miksa po niemal 30 latach służby w tym zborze.

Pierwszy Zbór Baptystów w Gdańsku od wielu lat zaangażowany był w zakładanie nowych zborów w okolicy Trójmiasta, a nawet dalej: Zbór w Gdyni, Zbór w Toruniu, Drugi Zbór w Gdańsku, Zbór w Sopocie a także współpraca przy zakładaniu kilku innych zborów – to owoce tego zaangażowania.

Zbór EXE spotyka się w kawiarni o nazwie: „Strefa Inspiracji”, która znajduje się w Galerii Wnętrz w Gdańsku. Miejsce to jest świetnie skomunikowane i neutralna w swoim wystroju, co sprawia, że nikt nie obawia się, że nie będzie wiedział, jak się zachować.

Spotkanie założycielskie kościoła EXE odbyło się 23 lutego 2019 (na zdjęciu). Wziął w nim udział prezbiter Adam Gutsche jako przedstawiciel Rady Kościoła.

Decyzję o ustanowieniu Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów EXE w Gdańsku (bo tak brzmi pełna, oficjalna nazwa), Rada Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP podjęła 18 marca 2019 roku.

Pierwsze niedzielne spotkanie odbyło się 31 marca 2019 roku w „Strefie Inspiracji” w Galerii Wnętrz City Meble (ul. Grunwaldzka 211) w Gdańsku. Obecnie wspólnota kościoła EXE spotyka się w tym samym miejscu każdej niedzieli o godzinie 17:00.

Pastorem zboru jest Robert Miksa; mąż (Elżbiety) i ojciec trójki dorosłych już dzieci (Tomasza, Adama, Alicji).

Wsparcie finansowe

Jako wspólnota, utrzymujemy się wyłącznie z ofiar jego członków oraz osób zaprzyjaźnionych.
Jeżeli podoba ci się to, co robimy i chciałbyś finansowo wesprzeć naszą służbę będzie to dla nas dużym wsparciem i powodem do radości i wdzięczności. Za wszelkie ofiary z góry serdecznie dziękujemy.

Tutaj znajdziesz kilka możliwości finansowego wsparcia naszej wspólnoty: exekosciol.pl/wsparcie/