
Kościół EXE to wspólnota będąca częścią Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej.
Kochamy Boga. Kochamy Jego Słowo. Czytamy je i rozmawiamy o tym, czego możemy się z niego nauczyć, śpiewamy, śmiejemy się, chcemy też służyć sobie nawzajem i innym – tak jak Jezus. Chcemy, by również ci, którzy nie należą do naszej wspólnoty, mogli doświadczyć, czym jest Ewangelia. Dlatego serdecznie zapraszamy, bo Kościół to ludzie.
Więcej o Kościele Baptystów w RP
Skąd nazwa „EXE”?
EXE to skrót od greckiego słowa egzegeza (stgr. ἐξήγησις) dosłownie oznaczającego wyjaśnianie, albo wyprowadzenie znaczenia z tekstu.
Przeciwieństwem egzegezy jest eisegeza. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy ktoś sam przypisuje tekstowi znaczenie, jakie chciałby, by studiowany tekst posiadał. W takim przypadku zamiast „odczytać” znaczenie z danego tekstu „wczytuje” swoje poglądy do tego to, co czyta.
W sensie technicznym egzegeza to krytyczna interpretacja tekstów mająca na celu odkrycie znaczenia nadanego tekstowi przez autora. Egzegeza jest zarówno nauką jak i sztuką, ponieważ nie zawsze da się jednoznacznie odczytać znaczenie niektórych przenośnych wypowiedzi. W takim przypadku posługujemy się zasadą, mówiącą o tym, że jaśniejsze fragmenty Pisma winny być podstawą do interpretowania tych mniej jasnych, albo po prostu Pismo tłumaczy Pismo.
Chcemy w ten sposób podkreślić, że bardzo poważnie podchodzimy do tekstu Biblii. Chcemy, by nasze przekonania ukształtowane były przez Biblię, a do tego niezbędna jest ich właściwa interpretacja. Wyjaśnianie znaczenia tekstu biblijnego stanowi nieodłączny element każdego kazania w czasie naszych spotkań. Ale dbamy też o to, by ten wykład był jak najbardziej praktyczny i by odpowiadał na praktyczne potrzeby, pytania, a nawet zarzuty, jakie współczesna kultura podnosi przeciwko chrześcijaństwu.
Odrobina historii
Wspólnota Kościoła EXE powstała z inicjatywy Pierwszego Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Gdańsku. Do jej założenia oddelegowany został pastor Robert Miksa po niemal 30 latach służby w tym zborze.
Pierwszy Zbór Baptystów w Gdańsku od wielu lat zaangażowany był w zakładanie nowych zborów w okolicy Trójmiasta, a nawet dalej: Zbór w Gdyni, Zbór w Toruniu, Drugi Zbór w Gdańsku, Zbór w Sopocie a także współpraca przy zakładaniu kilku innych zborów – to owoce tego zaangażowania.
Spotkanie założycielskie kościoła EXE odbyło się 23 lutego 2019 (zob. zdjęcia poniżej). Wziął w nim udział prezbiter Adam Gutsche jako przedstawiciel Rady Kościoła.
Decyzję o ustanowieniu naszej wspólnoty (Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów EXE w Gdańsku – bo tak brzmi pełna, oficjalna nazwa), Rada Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP podjęła 18 marca 2019 roku.
Pierwsze niedzielne spotkanie odbyło się 31 marca 2019 roku w Strefie Inspiracji w Galerii wnętrz City Meble w Gdańsku (Al. Grunwaldzka 211) po południu. Obecnie spotykamy się w wynajetym budynku w okolicy, pod adresem Al. Grunwaldzka 229 na piętrze każdej niedzieli o godzinie 11:15 (cześć oficjalna). Wcześniej od 10:45 zapraszamy na poczęstunek i nieformalne rozmowy. Poczęstunek i udział w spotkaniu są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy.
Dojazd do budynku jest bardzo prosty. Dojeżdżają tam tramwaje, autobusy (przystanek Strzyża), kolejka podmiejska (przystanek Gdańsk Zaspa).
Pastorem zboru jest Robert Miksa; mąż (Elżbiety) i ojciec trójki dorosłych już dzieci (Tomasza, Adama, Alicji).







2 thoughts on “O nas”
Witam. W części „o nas” załączone zdjęcie zasłania dalszy ciąg tekstu po zdaniu- Pierwsze niedzielne spotkanie… w Galerii. Ponad górną krawędzią zdjęcia widać same „szczyty” następnego zdania, ale całkowicie niemożliwe do odczytania.
Nie wiem ile tekstu jest dalej, ale nawet jeśli to tylko jedno zdanie, to chciałbym je poznać. Dlatego piszę.
Pozdrawiam
Witaj Dariuszu,
Dziękujemy za zainteresowanie naszym kościołem i za zwrócenie uwagi na niedoskonałości strony internetowej 🙂
Po sprawdzeniu na popularnych przeglądarkach, zarówno na komputerze jak i smartfonie, nie znaleźliśmy opisanych problemów. Zarówno pierwsze zdjęcie, jak i galeria na dole nie zachodzą na tekst. Czy moglibyśmy otrzymać więcej informacji o przeglądarce, urządzeniu, systemie operacyjnym?